Zabudni na maturitný oblek, naozaj potrebuješ nový :)

muz v obleku s telefonom

Dobrý oblek si musíš vedieť vybrať.

Dobre ušitý oblek je pre ženy to, čo pre mužov spodná bielizeň. A preto sa neoplatí podceniť jeho výber. Áno je to tak, určite aj americkí vedci zistili, že chlapi vyzerajú v dobre padnúcom obleku..proste neodolateľne.

Vybrať si správne oblek nebolo nikdy ľahšie. Neboj sa, od toho som tu aby som ti prezradil ako na to.

V správne sadnúcom obleku sa budeš cítiť dobre, bude tvojou druhou kožou. Proste sa v ňom nebudeš cítiš ako také oblečené zvieratko 🙂

Na začiatok si teda prosím najskôr rozmysli:

  • koľko peňazí si ochotný zaň minúť
  • kde a ako často ho budeš používať
  • a či si skôr klasický alebo odvážny typ

Dôležité je to pre výber strihov, vzorov, látok.

Obchod alebo krajčírstvo?

Hoci o predajne s oblekmi nie je núdza, predsa len najlepšie sadnú tie ušité na mieru – krajšie vyzerajú, lepšie sadnú, príjemnejšie sa nosia a majú množstvo detailov, ktoré zaručujú originalitu.

A vyrobiť taký, je naozaj umenie. Musí sa myslieť na kvalitu látok, ich vlastnosti, techniku šitia či konštrukciu strihov. Preto záleží aj na výbere správneho krajčírstva alebo krajčíra.

Ak hľadáš niečo kreatívne, pozri sa sem (módny návrhár so sídlom v Bratislave).

Ak hľadáš krajčírstvo, v ktorom ťa nebudú zaťažovať zbytočnými otázkami, ale presne ti odporučia to, čo sa ti hodí, pozri sem.

Malý sprievodca výberom obleku

Napriek tomu, že ti v krajčírstve môžu pomôcť pri výbere a tvorbe dokonale sadnúceho obleku, vždy sa oplatí mať určité vedomosti. Najmä, aby si si bol 100%-tne istý, že to, čo ti poradili a povedali je naozaj správne. Stojí to za, aby si sa vyhol prípadnému nepohodliu či sklamaniu. A šťastie predsa praje pripraveným 🙂

 

  1. Celý proces začína výberom látky. Existuje široká ponuka rôznych štýlov, vzorov a farieb. Najlepšie je poradiť sa priamo v krajčírstve a využiť svoje zmysly (najmä hmat). Pričom platí, že najlepšie obleky sú vyrobené z prírodných materiálov (vlna, vlna s prímesou kašmíru, ľanové, ľahšie bavlnené látky, mohér alebo hodváb).
  2. Výber typu obleku. Zváž príležitosť a dôvod ušitia obleku. Potrebuješ klasický oblek, moderný, ležérny alebo extravagantný? Alebo jednoradový či dvojradový? Potom si môžeš vybrať počet gombíkov, rázporkov, tvary vreciek či klopne (klopňa s výrezom, so špičkou, šálová klopňa). Všetky detaily je nutné prispôsobiť tvojej postave či osobnému štýlu, aby sa zvýraznilo všetko pekné a skryli nedostatky.
  3. Špeciálne detaily, na ktorých záleží. Dodajú obleku originálnosť. Môžeš si vybrať farbu gombíka, spôsob obšitia gombíkovej diery (aj výber nite) alebo monogram. Ak potrebuješ mať špeciálne vrecko na saku pre telefón, vizitky či okuliare, aj ten sa dá zaobstarať.
  4. Naposledy ťa musí krajčír zmerať. Ide o tieto oblasti:

 

Sako

  • RamenáRamenné podložky by mali byť ploché. Nemali by vyčnievať za tvoje ramená. Horný šev má mať rovnakú dĺžku ako kosť pod ním. Pri ohnutí ruky, by sa šev nemal pozdĺž ramennej kosti nadúvať alebo visieť na strane (tam kde máš biceps). Ide o jednu z najťažších úprav. Preto si daj na nej záležať.
  • Dĺžka rukávov. Rukáv saka by nemal zakrývať celý rukáv košele. Tá musí vytŕčať aspoň 1 cm.
  • Dĺžka sakaOblek alebo športové sako by mali prekrývať zadok. Správnu dĺžku si odmeriaš aj tak, že pri uvoľnených ramenách (v prirodzenom postoji), lem saka prechádza cez stred ruky alebo tam, kde sa prsty stretávajú s dlaňou.
  • Golier sakaMal by sa správne dopĺňať s golierom na košeli, t.j. ľahko sa ho dotýkať, bez výraznej medzery či krčenia. Daj si na ňom záležať. Jeho úprava stojí veľa času a peňazí.
  • Zapínanie na saku. Môže byť jednoradové alebo dvojradové. Pri jednoradovom zapínaní, na skúšku zapni prvý gombík (aj keď ich je tam viac). Sako sa nesmie krčiť v oblasti brucha alebo byť príliš voľné. Sleduj, či sa jednotlivé časti saka prekrývajú. Ak máš príliš široké sako, v spodnej časti sa obe jeho strany rozchádzajú. Nesmie sa vytvoriť trojuholník, cez ktorý vidieť košeľu.

 

Nohavice

  • Je správne, ak nohavice nie sú tesné, nevisia na stehnách alebo neprekážajú spodnej bielizni. Látka na zadnej strane nohavíc by mala byť vyrovnaná. Pri skúšaní si napríklad sadni alebo čupni – tento pohyb nič neskryje.
  • Záhyb na nohaviciach. Zadná časť nohavíc môže byť dlhšia ako predná, ale mala by končiť nad opätkom.

Alfa & omega takéhoto nákupu je: vždy si dávaj pozor na príliš tesné alebo veľké obleky. 

Nezabudni, že správne ušitý oblek je základom úspechu, tak si daj na tom záležať.  Držím palce, aby si to zvládol sám a bez problémov.

 

PS: Samozrejme nikdy nič nerob nasilu. Ak sa cítiš v gala dobre, nechoď do toho 🙂

EMIL

Tento článok je uverejnený v ketagórii : Emil radí.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.