Ako si bez nej mohol doteraz žiť?

main picture clanok o koseli na mieru

keď ťa len zopár krokov ťa delí od košele snov…

kosela snov
zdroj: unsplash.com

Ideš na svadbu a v skrini máš len košelu z maturity?

V košeli sa necítiš pohodlne a neznášaš ich nákup?

Je to úplne pochopiteľné a znamená to len jednu vec – ešte si nenašiel tu pravú.

Raz si ju oblečieš a už ju nedáš dole. Sadne ti dokonale, zakrýva ti čo má ostať zakryté a vyzdvihuje tvoje prednosti. Dokonca ťa ani neťahá a vydržíš v nej celu noc a deň.

Košela na mieru.

 

Šťastie praje pripraveným.

Súčasnosť praje samostatným a rozhodným mužom. Preto som pre teba pripravil súhrn rád, vďaka ktorým budeš pripravený na návštevu krajčírskeho salónu.

Pri kúpe košele je naozaj najlepšie sa vyhnúť klasickým obchodom, kde predávajú konfekciu. Najmä, ak máš špeciálne proporcie, napr. dlhšie ruky, väčšie bruško a pod. (ako ja) Nájsť dobré krajčírstvo alebo krajčírku nie je vôbec komplikovaná záležitosť.

Každé mesto má svojho dobrého krajčíra – popýtaj sa známych, hoď status na facebook či twitter. Ľudia ti určite radi poradia.  Košeľa ušitá na mieru zvýrazní všetky tvoje prednosti a skryje nedostatky.

Na čo treba všetko myslieť pri výbere košele?

Je teda potrebné sa pripraviť na niekoľko základných otázok od pána krajčíra či pani krajčírky – preto si rozmysli tieto základnosti:

Na akú príležitosť košeľu potrebuješ?

Je rozdiel, ak ide o spoločenskú, športovú alebo business košeľu. Dôležitá informácia je tiež,či ju budeš nosiť v nohaviciach, alebo len tak voľne. To určuje jej dĺžku a materiál.

Vyber si látku (materiál, dizajn, farba). 

Aj keby to mala byt „len“ biela košela – nebude to úplne jednoduché. Existuje totiž niekoľko druhov bielej. V dennom svetle si tieto odtiene všimneš lepšie. A nie, nie je to 10 druhov bielej, každá je iná, má iný vzor či šitie a pevnosť. Myslieť treba aj na to, že ak si vybereš látku s príliš malou gramážou– bude presvitať (čo asi nechceš ty ani tvoje okolie 🙂 ) Čo sa týka materiálu– okrem bavlny existuje napríkad satén, piket, popelín, tvil či oxford atď. Nie každému musia sedieť. Najlepšie je, ak si ich vyskúšaš na vlastnej koži. Dôležitá je tiež krčivosť. Hoci u bavlny s tým môžeš rátať, existujú bavlnené látky (Easy Care, Non Iron), ktoré sú špeciálne upravené, aby túto vlastnosť minimalizovali. Charakter látky určuje aj jej dizajn (ovplyvní jej hrúbky a vlastnosti). Pri jeho výbere sa riaď nielen aktuálnou módou, ale aj vlastným vkusom.

Spoločne zapracujte detaily.

Akými sú tvar goliera, výška stojačika, léga, odševky, tvar manžiet, gombíky, monogram.A mnoho ďalších drobností, napríklad tvrdosť výstuže goliera, vyberateľné a zašité kosce, štepovanie a pod. Ak sa ti už teraz točí hlava, pokojne tieto detaily nechaj na krajčíra/ku.                                                      

Vyber si typ goliera.

Si si myslel, že to bude len tak? 🙂

Najistejšou voľbou, ktorou nič nepokazíš je golier s názvom Kent. 

golier kent

(obrázky som si požičal požičal stevula.sk)

Manžety.

Pozor na zámenu pojmov manžety a manžetové gombíky. Všetky košele majú manžety – malý diel prišitý na konci rukáva, dotýkajúci sa zápästia. A už ťa nemôže ani na chvíľku prekvapiť, že existuje niekoľko druhov manžiet (pripínacia, nástavná, vyhrnutá, záhybová, falošná..).

zdroj: unsplash.com

No ak mieniš nosiť manžetové gombíky, pýtaj si dvojitú manžetu, resp. francúzsku manžetu. Nezabudni, že v tomto prípade má byť košela dlhšia ako rukáv saka.

Krajčír/ka ti zoberie miery.

Konkrétne ide o tieto oblasti: obvod krku pod ohryzkom, dĺžka rukáva, obvod hrude, obvod pása, dĺžka chrbta.

 

 

 

 

A sme vo finále.

Keď si budeš košeľu skúšať, všímaj si:

: Ako ti sedí na ramenách.

: Či zmestíš za golier svoje dva prsty a necítiš sa príliš uškrtený. Golier by mal príjemne obopínať celý krk.

: Či rukáv zakrýva zápästie aj pri ohnutom lakti a je tesný (prilieha).

: Žiadne napnuté gombíky na hrudi (úzka košeľa) alebo naopak zbytočné riasenie v okolí pása (široká košeľa).

A je to!

Môže sa zdať, že nechať si ušiť košeľu na mieru je náročnejšie, ako ju len kúpiť v obchode.

Rozdiel však pocítiš, ak si ju vyskúšaš. Je viac než pravdepodobné, že po žiadnej konfekcii viac nesiahneš. Pretože sa zbavíš mnohých problémov (úzke ramená/golier, krátke/dlhé rukávy), ktoré ti konfekčná košeľa môže spôsobiť.  

Ak máš nejaké otázky či nejasnosti v tejto téme – ozvi sa, radi všetky tvoje otázky zodpoviem 🙂

 

 

EMIL.

 

 

 

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.