Slow fashion v mužskom svete

manzetky blog slow fashion v muzskom svete

Slow fashion je aj pre mužov.

Ochrana životného prostredia získava v poslednom čase čoraz viac pozornosti (vďaka bohu, alebo konečne..) a začína sa dotýkať aj nášho každodenného života. Kým v minulosti bola hrozba znečistenia a prírodných katastrof vzdialenou budúcnosťou, aktuálne to nie je celkom pravda. Nedostatok vody, klimatické zmeny, zničené dažďové pralesy a znečistené oceány to nie je len výjav z sci-fi filmov. Ale realita.manzetky blog slow fashion v muzskom svete 3

Myslieť ekologicky je nutnosťou a oplatí sa, dokonca aj finančne. A ty ako správny chlap by si mal ísť príkladom, či už pre ostatných mužov, ale aj pre členov svojej domácnosti. Ak sa rozhodneš začať od seba a zmeniť to, čo môžeš, vždy to má význam.

Nakukni do slow fashion sveta. Ak počuješ toto slovo prvýkrát, nevadí. Určite nie si sám. Aj keď všetko ohľadom “eko módy” naberá na sile. Preto ti tvoj obzor ešte trochu rozšírim o slová ako swap (výmena starého oblečenia za iné) či upcyklácia (pretvorenie starých šiat na nové modely). Všetko spomenuté si kladie za cieľ ochranu planéty Zem prostredníctvom znižovania odpadu a nákladov na výrobu.

Slow fashion (pomalá móda) je pravým opakom tzv. fast fashion(rýchlej módy), ktorá sa spája hlavne s masovou rýchlou produkciou a nízkou kvalitou. Aktuálne je na vrchole síl a s narastajúcou kúpnou silou obyvateľstva ani tak rýchlo nezmizne. Možno. Iba, ak by sa každý z nás zastavil a porozmýšľaj nad jej dôsledkami. V súčasnosti je práve textilný priemysel jeden z najväčších znečisťovateľov životného prostredia. A ak sa niečo neurobí, sme v….

Preto, ak ti záleží na našej planéte a budúcnosti..skús začať od seba..

Nakupuj len vtedy, ak to potrebuješ.manzetky blog slow fashion v muzskom svete 2

Neprepadni reklamám a diktátu módneho priemyslu, že je potrebné meniť šatník každú sezónu a stav na minimalizmus.

Menej je oveľa viac.

Nepotrebuješ, aby ti na tie zbytočnosti padal prach alebo si dokonca zabudol, že ich máš. Nehovoriac o tom, v akých podmienkach pracujú tí, ktorí toto oblečenie šijú.

Výroba textilu spotrebuje okrem iného veľa vody a vyprodukuje množstvo oxidu uhličitého.

Viem, že je niekedy naozaj ťažké odolať kúpe lacných a skvelo vyzerajúcich vecí. Uvedom si však, že o chvíľu možno nebudeš mať v čom to svoje krásne oblečenie vyprať. A napokon, väčšina z lacného oblečenia aj tak onedlho stratí na svojich lákavých vlastnostiach.

Zameraj sa preto na kvalitu než na kvantitu.

Práve slow fashion kladie dôraz na udržateľnosť, kvalitu a ekológiu. Produkuje veci, ktoré sú dlhodobo využiteľné, stále trendy a zachovávajú si svoju krásu. Nielen na chvíľku. Už teraz existujú obchody aj e-shopy, kde si môžeš takéto oblečenie zakúpiť. Nečakaj, všetci sme otáľali až pridlho a teraz za to nesieme následky.

Skús sa pozrieť sa do vlastnej skrine. Čo vidíš?

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.